Нові ставки судового збору

Згідно чинного законодавства України, при зверненні до суду позивач зобов’язаний сплачувати судовий збір. Відповідно до перехідних положень цивільного процесуального кодексу України та кодексу про адміністративне судочинство поки не прийнято спеціальний закон, позивачі при сплаті судового збору повинні сплачувати державне мито відповідно до поки що діючого Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» 1993 року.
Для заповнення цієї прогалини законодавства 08.07.2011 року президент України підписав Закон України «Про судовий збір» (надалі закон), який набере чинності з 1 листопада 2011 року. Згідно з новим законом розмір судового збору прив’язано до величини мінімальної заробітної плати і вираховується як її частка, натомість державне мито вираховувалось виходячи зі ставки неоподаткованого мінімуму доходів громадян 17 грн.
Це означає, що із збільшенням розміру мінімальної заробітної плати відповідно постійно збільшуватиметься і розмір судового збору.
Що ж до розміру нового судового збору, то він значно вищий ніж розміри державного мита. Так у порівнянні за подання позовної заяви майнового характеру до загального суду державне мито становить 51-1700 грн., то ставка судового збору 188,2 грн. – 2833 грн., до господарського суду 102- 25 500 грн., судовий збір – 1411, 5 – 56 460 грн., за подання позову до адміністративного суду державне мито 51-1700 грн., судовий збір 94,1-1882 грн. (Розмір судового збору визначався виходячи із ставки мінімальної заробітної плати станом 01.01.2011 року – 941 грн.).
Можливо збільшення розміру ставки судового збору зроблено, для того, щоб певним чином порівняти судовий збір із свого роду певною заставою, тобто якщо позивач не впевнений у правомірності своїх вимог нові ставки судового збору примусять його певним чином задуматись чи варто звертатись з позовом до суду і при можливості даремно втратити сплачені грошові кошти. З іншого боку слід врахувати, що найчастіше звернення до суду є останньою реальною дієвою мірою для захисту прав громадян, а тому збільшення грошового навантаження на позивачів певним чином обмежить їх право на звернення до суду.
Можна сподіватись, що в судах зменшиться кількість справ з невеликою ціною позову.
Принагідно зауважу, що відповідно до нового закону додатково введено найменування документів і дій, за подачу яких справляється судовий збір, тобто за які раніше плата не справлялась, наприклад за подачу заяви про забезпечення доказів або позову, заява про перегляд рішень Верховним Судом, апеляційної скарги на судовий наказ та ін.

 

Консультирует, партнер юридической фирмы «law-office» адвокат Надежда Бордунова.
(093) 121 46 55
(044) 483 46 08
E-mail:boss@law-office.com.ua
г. Киев, ул Мельникова, 12, оф. 51